Mózg, czyli o tym co nami steruje

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

 

 

 

Mózg to nasze centrum dowodzenia. Znajduje się w głowie. Otoczony jest twardą czaszką, która ma go chronić przed uszkodzeniem. Można powiedzieć, że mózg to szef naszego ciała. Kontroluje wszystko co robimy: poruszamy się, uczymy, śmiejemy, śpimy czy oddychamy. Decyduje nawet o tym czy serce ma bić szybciej czy wolniej. 
 
Mózgowie, bo tak właściwie nazywa się cały organ, składa się kilku części, z których każda ma przydzielone inne zadania. 
 
Mózg to największa część mózgowia, stanowi 85% jego masy. 
Składa się z dwóch półkul - prawej i lewej. Prawa półkula mózgowa dowodzi ruchami mięśni lewej strony ciała. Lewa półkula - ma pod opieką prawą stronę ciała. U większości osób lewa półkulaodpowiada za mowę i logiczne myślenie. Natomiast prawa półkula nadzorujeorientację w przestrzeni, umiejętności muzyczne i plastyczne oraz emocje.
 
Stosunkowo niewielką, ale niezbędną, częścią mózgowia jet jest móżdżek. Pomaga on utrzymać równowagę ciała, odpowiada za precyzję, a także płynność ruchów, które wykonujemy.
 
Pień mózgu pełni w organizmie wyjątkowo ważną rolę - to tutaj zarządza się takimi procesami, jak bicie serca czy oddychanie i z tego właśnie powodu wszelkie uszkodzenia pnia mózgu mogą prowadzić do zagrożenia życia.
 
Mózg, wraz z rdzeniem kręgowym, tworzą ośrodkowy układ nerwowy, który steruje reakcjami organizmu w odpowiedzi na bodźce, które dostarczają mu nerwy rozmieszczone w całym ciele. Na przykład gdy dotkniemy czegoś gorącego poczujemy, że nas parzy. To impuls dał znać mózgowi, że grozi nam niebezpieczeństwo. W podpowiedzi mózg natychmiastowo nakazuje nam odsunąć rękę. 
 
Przejdźmy jeszcze do ciała migdałowatego. Jest niewielkie, ale odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka. Odpowiada za emocje, reakcje obronne oraz pomaga uporządkować pamięć i wspomnienia. 
 
Jak dbać w takim razie o mózg? Okazuje się, że podobnie jak sportowiec ćwiczący mięśnie, aby szybko biegać, być silnym i elastycznym, tak każdy powinien dbać o sprawność mózgu. Jak go ćwiczyć?
 
W tym przypadku zdobywanie oraz zapamiętywanie nowych informacji powoduje, że mózg pracuje lepiej. Zagadki logiczne czy czytanie książek również korzystnie wpływają na jego rozwój. Ważna jest także dieta i odpowiednia ilość snu. Co ciekawe ludzki mózg jest aktywny przez cały czas, nawet kiedy śpimy.

 

 

Dodaj komentarz
Będzie mi miło, jeśli zostawisz swoją opinię.

Komentarze   
0 # Gosia 2020-07-01 09:01
Bardzo przydatne :) Dziekuję
Odpowiedz
0 # Amelka 2020-06-09 10:51
fajne
Odpowiedz
Drogi Użytkowniku! Zanim klikniesz „OK” proszę Cię o przeczytanie informacji o tym jakie dane osobowe są zbierane przez nasz serwis, w jakim celu, na jakiej podstawie, kim jesteśmy oraz jakie prawa, w związku z tym, Ci przysługują. Wszystkie te informacje znajdziesz klikając w link "Więcej informacji". Po zapoznaniu się z Polityką prywatności, jeśli chcesz korzystać z serwisu, kliknij "OK". Klikając "OK" wyrażasz świadomą zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Pamiętaj, że po wyrażeniu zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zawsze możesz ją cofnąć lub ograniczyć. Jak to zrobić - informacje znajdziesz w zakładce "Więcej informacji".