Czy krokodyle są dinozaurami? mp3

Oceń ten artykuł
(11 głosów)

 

Co wspólnego mają krokodyle z dinozaurami? Może to ich młodsi bracia, a może całkiem odmienny gatunek...

Julka przeglądała książeczkę o dinozaurach. Na obrazkach były olbrzymie roślinożerne  brontozaury z długimi szyjami i ogonami. Były też drapieżne, przerażające tyranozaury z wielką głową uzbrojoną w ostre zęby.Na końcu książki znajdowało się zdjęcie krokodyla. Julka zaciekawiona poszła do pokoju starszego brata i zapytała:
- Maksiu, czy krokodyle są dinozaurami?Maks popatrzył zdziwiony pytaniem na Julkę, ale kiedy zobaczył w jej ręku swoją ulubioną książkę o dinozaurach tylko się uśmiechnął.
- Już rozumiem, skąd pytanie. Posłuchaj opowiem ci trochę o krokodylach.

Krokodyle są niebezpiecznymi zwierzętami, a ich ataki na ludzi nie są niestety rzadkie. Mózg aligatora waży 8 do 9 gramów i zmieściłby się na połowie łyżki. Taki brak potencjału umysłowego oznacza, że nie ma czegoś takiego jak “miły krokodyl, z którym można się zaprzyjaźnić”. Jeśli jest głodny, zje wszystko co się rusza, w tym ludzi. Na Ziemi żyją od milionów lat, a ich przodkowie żyli w epoce dinozaurów. Jest wiele gatunków krokodyli w tym: aligator, kajman czy krokodyl nilowy. Wszystkie wyglądają podobnie: mają dużą głowę, długie ciało, cztery nogi i ciężki, mocny ogon. Krokodyle mają różną wielkość w zależności od gatunku. Samiec krokodyla mierzy nawet  11 metrów długości przy wadze około 600 kg, samice mają ok. 8 m długości i ważą połowę tego co samiec. Zdarzają się egzemplarze ważące około 1 tony. Żyją ok. 40 lat, choć zdarzały się jednostki, które żyły znacznie dłużej.Krokodyle są gadami w większości słodkowodnymi i zamieszkują jeziora, stawy, rzeki i kanały nawadniające. Ponieważ są zmiennocieplne, trzymają się ciepłych i wilgotnych rejonów Afryki, Australii, Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji. Mają bardzo małą powierzchnię płuc w porównaniu do ssaków. Podczas walki czy pracy w sposób beztlenowy zasilają swoje mięśnie. Po dużym wysiłku są tak wyczerpane, że może minąć kilka godzin zanim zregenerują siły. - A po co są te kolce na ich grzbiecie? - dopytuje Julka.
- Krokodyl ma naprawdę pancerną skórę - mówi Maks. - Każdy kolec na plecach krokodyla jest wzmocniony kością, co sprawia, że gruba skóra jest bardzo odporna na przebicie.  W wodzie poruszają się szybko i zwinnie, są niebezpieczne, podczas gdy na lądzie raczej niezgrabne i ciężkie, chociaż na krótkich odcinkach mogą poruszać się nadspodziewanie szybko. Z natury są zwierzętami energooszczędnymi, które w wodzie jak i na lądzie godzinami mogą leżeć nieruchomo. Często leżąc na piasku w pobliżu wody, rozwierają paszczę chłodząc organizm i pozwalając ptakom wydziobywać z ich jamy gębowej pijawki i resztki pokarmu spomiędzy zębów. Kiedy gad leży nieruchomo, spowalniają się jego procesy życiowe, rzadziej oddycha, a jego serce bije tylko trzy razy na godzinę. Dzięki temu może też kilka godzin przebywać w zanurzeniu. Kiedy zanurkuje skurcz mięśni automatycznie zamyka otwory nosowe, a fałdy skórne zamykają otwory słuchowe. Serce włącza wewnętrzny obieg powietrza, który polega na tym, że tylko niewiele krwi tętniczej trafia do żołądka i jelit, a zasila je krew żylna. Krew natleniona zasila serce i mózg. Oczy krokodyla mają dwa zestawy powiek. Zewnętrzne - takie jak u ludzi, są ze skóry i zamykają się od dołu do góry. Wewnętrzne - są jasne i nachodzą na oczy od tyłu do przodu. Podczas gdy krokodyl się wyleguje lub nurkuje, wewnętrzne powieki chronią jego oczy i sprawiają, że pod wodą lepiej widzi.Kiedy przychodzi czas na jedzenie, krokodyl nie jest myśliwym ani zbieraczem. Czeka nieruchomo pod powierzchnią i tylko oczy i nozdrza ma powyżej linii wody, aż coś jadalnego będzie przechodzić w pobliżu, a wtedy z niewiarygodną prędkością atakuje.
Krokodyl zje prawie wszystko co może chwycić - ryby, żółwie, żaby, ptaki, małe ssaki, a czasami nawet większe,  jak jelenie. W przeciwieństwie do ludzi, krokodyle nie jedzą zbyt często, zwykle raz w tygodniu. Nadmiar kalorii przechowują w złogach tłuszczu u nasady ogona. Niewiarygodne jest, że spalając zgromadzony tłuszcz, krokodyl może przetrwać nawet dwa lata nie jedząc. - Chyba nie chciałabym się zaprzyjaźnić z krokodylem, brrr - na koniec powiedziała Julka.
- No chyba nawet nie mogłabyś, bo pupilek mógłby cię schrupać na śniadanie - podsumował Maks. - Ale dzięki swojemu przystosowaniu przetrwały miliony lat.

 

 

Dodaj komentarz
Będzie mi miło, jeśli zostawisz swoją opinię.

Komentarze   
0 # Magda 2020-05-15 17:51
Fajne
Odpowiedz
+1 # marga 2015-05-17 19:31
zgadzam się z Olą jak z encyklopedii ale dostarcza to sporo wiedzy ;-)
Odpowiedz
+1 # bakcylozaur 2015-05-17 19:31
No to są dinozaurami?
Odpowiedz
+1 # ola 2015-05-17 19:30
Troszeczkę jak czytanie opisu z encyklopedii, mogłoby być nieco ciekawiej opowiedziane. Ale dziecku o dziwo się podobało...
Odpowiedz
Drogi Użytkowniku! Zanim klikniesz „OK” proszę Cię o przeczytanie informacji o tym jakie dane osobowe są zbierane przez nasz serwis, w jakim celu, na jakiej podstawie, kim jesteśmy oraz jakie prawa, w związku z tym, Ci przysługują. Wszystkie te informacje znajdziesz klikając w link "Więcej informacji". Po zapoznaniu się z Polityką prywatności, jeśli chcesz korzystać z serwisu, kliknij "OK". Klikając "OK" wyrażasz świadomą zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Pamiętaj, że po wyrażeniu zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zawsze możesz ją cofnąć lub ograniczyć. Jak to zrobić - informacje znajdziesz w zakładce "Więcej informacji".