Egipskie piramidy

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

 

 

Julka zauważyła, że tato przeglą coś na komputerze. Weszła do pokoju i zapytała:

- Co robisz tato?

- Czytam o budowlach, które były najwyższe na świecie przez prawie 5 tysięcy lat.

- Ale przecież ciągle coś budują wysokiego i za każdym razem słyszę, że jest to najwyższy budynek świata.

- Zgadza się. Aktualnie budowniczy mają do dyspozycji nowoczesne dźwigi i ciężki sprzęt. Budowa wieżowców nie jest już taka trudna jak kiedyś. A w czasach, o których czytam, wszystkie prace były wykonywane ręcznie – odpowiedział tato.

- Czy ja mogę posłuchać o tych starych wieżowcach? – zapytała Julka.

- Pewnie, usiądź obok mnie.

Podstawił Julce krzesło, i zaczął czytać: - Przez prawie 5 tysięcy lat Piramida Cheopsa była najwyższą budowlą na świecie, po wybudowaniu miała 146 m do wierzchołka. Dopiero wybudowana w 1889 roku Wieża Eiffla była wyższa. Do dziś architekci i budowniczy zastanawiają się jak w czasach starożytnych wybudowano te ogromne pomniki, bez użycia nowoczesnych urządzeń.

Piramidy egipskie były pomnikami zmarłych, ale nie zawsze służyły za grobowiec, miały także stanowić dom dla duszy zmarłego. Były symbolem boskości faraona, jego przetrwania i władzy przezwyciężającej nawet śmierć.

Pierwsze groby faraonów, zwane mastabami, były proste. Były to kwadratowe budynki z pomieszczeniem wewnątrz na trumnę, mumię i rzeczy potrzebne zmarłemu po śmierci.  Potem zaczęto stawiać na nich kolejne, mniejsze mastaby i w ten sposób powstały pierwsze piramidy schodkowe.

Późniejsze piramidy mają już gładkie boki, tworząc rampę wiodącą faraona do nieba.

Budowa piramidy była niesłychanie wielkim i drogim przedsięwzięciem. Wymagało to ogromnych umiejętności i pracy wielu tysięcy ludzi. Astronomowie badali gwiazdy, aby określić najlepsze położenie budowli, matematycy i architekci kreślili plany, kamieniarze ciosali skalne bloki, a nadzorcy organizowali pracę robotników. Podstawą piramidy był kwadrat; cztery boki miały prawie identyczne długości. Najpierw wznoszono rdzeń piramidy, potem wciągano po rampach bloki tworzące wierzchnie pokrycie. Układano je od góry w dół. Kamienne bloki trzeba było przewieść barkami na miejsce, z oddalonych dziesiątki kilometrów kamieniołomów; następnie bloki należało odpowiednio wygładzić i dostarczyć na miejsce budowy. Jeden taki blok ważył ok. 2 tony, to tyle, co dorosły hipopotam. Robotnicy przeciągali je po gładkich drewnianych rolkach pokrytych śliskim błotem i usypanej z ziemi rampie, wiodącej w górę piramidy. Wnętrze piramidy wypełnione było zawiłymi korytarzami, pięknie zdobionymi galeriami i komorami grobowymi.

 
- To te bloki kamienne były sporo większe od cegły – z uznaniem pokiwała głową Julka.

- O tak! – potwierdził tato – Dużo większe. Trudno jest nam dziś sobie wyobrazić, w jaki sposób, ponad 2 500 lat p.n.e., prawie trzy miliony metrów sześciennych bloków kamiennych, wyniesiono na wysokość stu kilkudziesięciu metrów i dokładnie ułożono. Piramidy są jednym z najbardziej imponujących zabytków starożytnego świata, i nadal można je podziwiać.

- Pojedziemy je obejrzeć? – padło krótkie pytanie Julki.

- Czemu nie, musimy tylko dobrze zaplanować wyprawę.

 

 

Dodaj komentarz
Będzie mi miło, jeśli zostawisz swoją opinię.

Komentarze   
0 # wiktor 2020-05-18 08:13
ekstra
Odpowiedz
0 # Zofia 2016-10-16 06:47
bardzo pouczające
Odpowiedz
0 # Agnieszka 2015-05-17 19:29
dziękuje bedzie do szkoły
Odpowiedz
Drogi Użytkowniku! Zanim klikniesz „OK” proszę Cię o przeczytanie informacji o tym jakie dane osobowe są zbierane przez nasz serwis, w jakim celu, na jakiej podstawie, kim jesteśmy oraz jakie prawa, w związku z tym, Ci przysługują. Wszystkie te informacje znajdziesz klikając w link "Więcej informacji". Po zapoznaniu się z Polityką prywatności, jeśli chcesz korzystać z serwisu, kliknij "OK". Klikając "OK" wyrażasz świadomą zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Pamiętaj, że po wyrażeniu zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zawsze możesz ją cofnąć lub ograniczyć. Jak to zrobić - informacje znajdziesz w zakładce "Więcej informacji".