Emilia Morgan

Dlaczego potrzebujemy drzew
bajka do słuchania

Krótkie opowiadanie z serii bajek edukacyjnych. Tym razem mali słuchacze dowiedzą się dlaczego drzewa są dla nas tak cenne.

- Opalam się -  oświadczyła Julka  i położyła się na kocu. Wystawiła brzuszek do słońca i zawinęła nogawki do samej góry.
Ale już po chwili, kiedy słońce zmieniło nieco swoje położenie i weszło za wysokie drzewo, cień pojawił się na kocu.
- No nie! Przeszkadza mi to drzewo, zasłania mi słońce, nie można go wyciąć? – zdenerwowana zapytała Maksia, który siedział obok i czytał „Tomka w krainie kangurów”.
- Obawiam się, że nie. Jest to ulubione drzewo rodziców, w którego cieniu lubią odpoczywać, a poza tym, ludzie i zwierzęta potrzebują drzew – odpowiedział.
- Ale do czego?
- Wyjaśnię ci - powiedział Maks i odłożył na chwilę swoją książkę. - Ludzie i praktycznie wszystkie stworzenia korzystają z tlenu. Tlen jest jednym z gazów znajdujących się w powietrzu i każda komórka twojego ciała potrzebuje go, aby uzyskać energię. Oczywiście potrzebuje także pożywienia, ale organizm nie mógłby z niego skorzystać gdyby nie dostał też tlenu.
Tlen pobieramy podczas oddychania. Gdy bierzesz wdech, nabierasz powietrza, a w tym tlen, do płuc, natomiast kiedy robisz wydech, pozbywasz się gazów, których twoje ciało nie może wykorzystać, a także gazów zużytych podczas pracy organizmu. Obejmuje to także niewielką ilość dwu dwutlenku węgla, który był w powietrzu, jak i ten wytworzony przez twój organizm.
- Czyli oddychając zużywamy tlen, a produkujemy dwutlenek węgla. Ale co się stanie gdy tlen się skończy? – zaniepokoiła się Julka.
- Właśnie tu potrzebne są drzewa. Ludzie nie mogą oddychać czystym dwutlenkiem węgla, ponieważ duże ilości tego gazu są dla nas trujące. A drzewa, poprzez liście, pobierają dwutlenek węgla z powietrza, zamieniają go na cukier, który jest ich pożywieniem, a na końcu wydalają gaz którego nie potrzebują. Jak myślisz, jaki?
- Tlen? - Z niedowierzaniem powiedziała dziewczynka.
- Tak, dokładnie tlen. Niesamowite prawda? Potrzebujemy drzew bo one pobierają dwutlenek węgla, który ludzie wytwarzają, a oddają nam potrzeby do życia tlen.
- No dobrze, to przeniosę ten koc w inne miejsce, a to drzewo niech już sobie rośnie. -  Z uśmiechem powiedziała Julka przenosząc się bardziej słoneczne miejsce.
 

 

Komentarze

0
getsuga
1 year ago
bardzo pouczające :P fajne
Like Like Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0
Gosia
1 year ago
Fajna opowiesc, Dobry sposob nauki dla dzieci.
Like Like Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Będzie mi miło, jeśli zostawisz swoją opinię.

Wyślij